Drumroll please! The finalists have been named in the illustrious Australian Hair Industry Awards (Creative) for 2021, announced live on April 19 via Facebook and YouTube.

Sam James

The awards run the gamut in rewarding industry talent, from emerging hairdressers, to cut, colour, Avant Garde and team work, international stars, the annual Hot Shots Team and the Australian and New Zealand Hairdresser of the Year.

Pauline McCabe

Building on the inimitable AHIAs brand, launched in 2012, this year offers a separate creative awards platform to honour these specialist, group and individual categories and set the benchmark for editorial industry talent. The awards provide the ideal opportunity to celebrate the hairdressing community and artistic talent at large, after too long spent apart, in lockdown and away from important industry events.

Kobi Bokshish

The awards program partners with Revlon Professional, ghd, Excellent Edges and Amazing Hair in facilitating these honours and hosts global names Akin Konizi, Errol Douglas, Vivienne MacKinder, Sean Dawson, Candy Shaw, Ruth Hunsley, Sergi Bancells- Estetica, Christina Butcher of Hair Romance and Erin Wilson of Woman’s Day as the expert judging panel.

Jacky Chan

From the illustrious list, winners will soon be announced at the 2021 AHIA Creative Gala Night on Monday June 14 June at Star Casino in Sydney. This exceptional awards event combines with Hair Festival 2021, held over June 13 and 14 at Carriageworks, to become the embodiment of what the Queen’s Birthday long weekend has always meant to hairdressers – the unifying encapsulation of the hairdressing community and all the camaraderie and skill it represents.

Together, these events allow the hairdressing industry to shop, learn, compete and connect, with education sessions, an innovative MarketPlace, networking events, competitions and this awards evening. It’s a weekend not to be missed.

Dee Parker Attwood

Join us in congratulating the finalists and see all the names below.

Dmitri Papas

AUSTRALIAN HAIRDRESSER OF THE YEAR
Deanna Parker Attwood, Wieselmann Salon
Dmitri Papas, SalonXPapas
Jacky Chan, Oscar Oscar Salons Chadstone
Kobi Bokshish, Intershape Hair
Pauline McCabe, Rock Paper Scissors Hair Studio
Sam James, SJ Establishment
Uros Mikic, Kinky Curly Straight

NEW ZEALAND HAIRDRESSER OF THE YEAR
Ann Marie Young, Jingles Hair Design
Anthony Bayer, Anthony Bayer Hair
Danny Pato, D&M Hair Design
Kylie Hayes, Moha Hairdressing
Michael Beel, Buoy Salon and Spa
Shannon Dowd, Zibido Hair

COLOUR EXPERT OF THE YEAR
Kristie Kesic, Cobelle Creative
Sanja Scher, Chiseled Hair
Shannon Bunn, Bush Factory
Stevie Corthine, Stevie English Hair

NSW/ACT HAIRDRESSER OF THE YEAR
Ali Holmes, Wild Life Hair SoGo
Carolyn Gahan , Carolyn Jayun Hair
Christopher Byrne, Sloans of Lane Cove
Hanan Ibrahim, Lahfastyle
James Calabria, Franco of Canberra
Jenni Tarrant, Bond Hair Religion
Paula Hibbard, Paula Hibbard
Zoe Wilde, Sir & Duchess

QLD HAIRDRESSER OF THE YEAR
Amy Gaudie, Urban Chic
Andre Faiva, Revolution Hairdressing
Brodie Lee Tsiknaris, Rokstar Salon
Elle Schoemaker, Cobelle Creative
Jack Horton, Jack Horton Hair
Jules Tognini, lil’ off the top/Togninis
Ryan King, Togninis
Shae Tsiknaris, Tsiknaris Hair

SA/TAS HAIRDRESSER OF THE YEAR
Johnny Georgiou, Barbery The Craft of a Barber
Lisa Robertson, Pipsqueek In Saigon
Mario Fioravanti, SJ Establishment

VIC HAIRDRESSER OF THE YEAR
Bernadette Beswick, Beswick Education Services
Cristina Tatasciore, Flipped Hair
James Morris, BIBA Gertrude St
Nikki Porter, Rubi Hair Malvern
Sanja Scher, Chiseled Hair

WA/NT HAIRDRESSER OF THE YEAR
Jude McEwen, TONI&GUY Perth Central
Matthew Woolley, Pierrots Hair Studio
Stephanie Bellairs, Cabello by Stephanie Bellairs
Terrina Brown, Zedz
Timothy Pascoe, Tim Pascoe Hair

APPRENTICE OF THE YEAR
Adrian Köhnenkampf, Rubi Hair Richmond
Amelia Loucas, BIBA Gertrude Street
Chinta King, Jack Horton Hair
Paige Cameron, Cobelle Creative

INDEPENDENT STYLIST OF THE YEAR
Charlene Fernandez, Charlene Fernandez Hair
Hanan Ibrahim, Lahfastyle
Jo Sym-Choon, Jo Sym-Choon Hair
Matthew Woolley, Pierrots Hair Studio

MASTER CUTTER OF THE YEAR
Brodie Lee Tsiknaris, Rokstar Salon
Elle Schoemaker, Cobelle Creative
Jake Putan, Jake Putan
Jules Tognini, lil’ off the top / Togninis
Ryan King, Togninis
Sanja Scher, Chiseled Hair

NEW CREATIVE TALENT OF THE YEAR
Adam Harant, Wild Life SoGo
Christopher Byrne, Sloans of Lane Cove
Elle Schoemaker, Cobelle Creative
Evie Golding, Rokstar Salon
James Morris, BIBA Gertrude St
Jenni Tarrant, Bond Hair Religion
Louise Graham, Hey Hair
Tep Read, SalonXPapas

AVANT GARDE HAIRDRESSER OF THE YEAR
AhKim Anthony Tan, AhKim Art of Hair
Fabien Maillot, Fab Hairstyle
Louise Graham, Hey Hair
Paul James Graham, Paul & Paul Salon
Sharon Blain, Sharon Blain Education

MEN’S HAIR SPECIALIST OF THE YEAR
Anthony Staltari, Barbery Australia
Johnny Georgiou, Barbery The Craft of a Barber
Tarik Jašarević, Mr.T Salon
Timothy Pascoe, Tim Pascoe Hair
Tom White, Same Same But Different

BEST COLAB OF THE YEAR
Intercoiffure Australia
Stephanie & Coco
The Blonde and The Barber

CREATIVE TEAM OF THE YEAR – Salon or Salon group
Bach Hair
Ella&Jade
Jack Horton Hair
Rubi Hair
SJ Establishment
Sloans Salons

HOT SHOTS TEAM (sponsored by Goldwell, ghd, Excellent Edges and Amazing Hair)
Adam Harant, Wild Life SoGo
Alyssia Pearson, TONI&GUY Broadbeach
Eliza Andrews, Royals Hair
Emily Carter, Em&Co Hair
Evie Golding, Rokstar Salon
Hayley Warner, Oscar Oscar Salons Carindale
Leanne Kay, Stevie English Hair
Louise Graham, Hey Hair
Mario Fioravanti, SJ Establishment
Matthew Woolley, Pierrots Hair Studio
Natasha Tsangaris, Luke Reynolds Hairdressing
Scott James Sheehy, TONI&GUY Newtown

INTERNATIONAL HAIRDRESSER OF THE YEAR
Cos Sakkas, TONI&GUY
Darren Ambrose, D & J Ambrose
Errol Douglas, Errol Douglas
Gary Hooker & Michael Young, Hooker & Young
Kerry Mather, KJM Salons
Mark Leeson, Mark Leeson
Martin Crean, MODE Hair
Sally Brooks, Brooks & Brooks

View all the finalist collections here.