Top Menu

 

2019 Australian Hair Industry Award Finalists Announced

With the Australian Hair Industry Awards (AHIAs) for 2019 rapidly approaching on April 28, the finalists in a wealth of categories have been named. The business-focused awards honour salons in terms of their team, marketing, customer care and more, while also rewarding specialised hair skills, state winners, product excellence and education.

2019 sees the introduction of four new categories, ranging from Independent Educator of the Year, Best Business Performance of the Year for a non-salon company, Best Barber of the Year and Best Eco Salon, while Salon Design has been split into two investment-based categories. The AHIA Care, Treat and Style product awards also loom as a new feature. Additional major awards include the Hall of Fame, the Vidal Sassoon Humanitarian Award and a Special Recognition Award.

The awards will also recognise the new Hot Shots team, as led by brand-new Creative Director and hair legend Jayne Wild, and emerging hairdressers have been named as nominees for this outstanding opportunity as well. All winners on the evening will take home a custom made crystal trophy, while also receiving editorial coverage and national PR exposure.

The awards will be held at the Star Event Centre, Broadbeach, Gold Coast, capping off the long-awaited Hair Biz Forum and bringing entertainment and revelry to a full night dedicated as a hairdressing extravaganza.

Congratulations to the finalists!

Junior/Apprentice of the Year
SPONSORED BY EXCELLENT EDGES
Chloe Rainger – Rixon Hair
Eva Smyth – Rokstar Salon
Hayley Macdonald – Kiwi and Bull Salon
Jamii Kamusinski – Elysium Hair, Brisbane
Logan Cook – The End Hairdressing
Lucy Beven – Papas and Pace
Rachel Morrison – Rubi Hair, Windsor
Sharmaine Mcdavid – B’Me Hair Salon
Tiffany-Jayne Mellor – B’Me Hair Salon
Paige Wolstenholme – Horse Meat Disco Salon

Salon Stylist of the Year
SPONSORED BY MATRIX
Amberley Gittings – Rubi Hair, Richmond
Elle Schoemaker – Stelios Papas, Toowong
Jess Lazarus – Rokstar
Kimberly Hazelton – Revolution Hairdressing, Wilston Village
Maryam Nylander – Toni&Guy, Broadbeach

Salon Manager of the Year
SPONSORED BY WELLA PROFESSIONALS
Cherie Cowan – Sloans of Lane Cove
Freda Nicholas – Papas and Pace Salon
Kerrianne Dundas – Harrington Hair
Julia Cockman – Pierrot’s Hair Studios, Kalamunda
Lyndsey Hayden – Toni&Guy, Perth Central
Natasha Shaw – Elysium Hair, Brisbane

Business Director/Owner of the Year
SPONSORED BY GOLDWELL
Amy Gaudie – Urban Chic
Brodie Lee Tsiknaris – Rokstar
Dmitri Papas – Papas & Pace
Don De Sanctis – Barber Boys/Barbery
Emilly Hadrill – Emilly Hadrill Hair & Extensions
Helen Owens – Tigerlamb
Julie Jeffery – Pierrot’s Hair Studios
Kristie Kesic – Stelios Papas, Toowong
Luke Reynolds – Luke Reynolds Hairdressing
Sara Briscoe – Roca Verde

Salon Design – Extensive
SPONSORED BY REDKEN
Kamil’s Hairdressing
Edwards And Co. Surry Hills
Tigerlamb, Coorparoo Salon

Salon Design – Boutique
SPONSORED BY KMS
Emilly Hadrill Hair Sydney
George & Ivy
Huntress Hair Religion
Hudson Hair
The End Hairdressing
Toni&Guy Newtown

Best Independent Educator of the Year
SPONSORED BY EVY PROFESSIONAL
Bernadette Beswick
Geoffrey Herberg
Jules Tognini
Kylie Dwyer
Mia De Vries
Tom White

Best Customer Care
SPONSORED BY GLAMPALM
apaR Hair Studio
Axis Hairdressing
Elysium Hair Brisbane
Horse Meat Disco Salon
Kiwi and Bull Salon
Pierrot’s Hair Studios
Rubi Hair Malvern
Stelios Papas, Toowong
Tigerlamb
Tyler Reid Hair

In Salon Training
SPONSORED BY BRISBANE SCHOOL OF HAIRDRESSING
Edwards And Co. Salons
Ella&Jade
Papas and Pace
Pierrot’s Hair Studios
Rokstar
Royals Hair

Best Marketing Award
SPONSORED BY PHOREST
Harrington Hair
Luke Reynolds Hairdressing
Roca Verde
The Fox & The Hair

Best Business Performance of the Year (non-salon)
SPONSORED BY SUSTAINABLE SALONS AUSTRALIA
Excellent Edges
Macleod Education
The Secret Fox Education

Salon Team of the Year
SPONSORED BY L’OREAL PROFESSIONAL
Elysium Hair, Brisbane
Infinity Hair
Papas and Pace
Revolution Hairdressing
Rixon Hair
Roca Verde
Rokstar
Stelios Papas, Toowong
Tigerlamb Portside Salon
Toni & Guy, Broadbeach

Best Barber of the Year
SPONSORED BY WAHL
Anthony Staltari – Barber Boys – Barbery Salon
Jaimy Mikhael – Styles by Jaimy
Jase Alpen – Zeppelin.b
Rex Silver – The Garage Barber Shop
Xin Guo – Xin Twenty One

Best Barber Business
SPONSORED BY AMERICAN CREW
Barber Boys – Barbery
Styles by Jaimy
The Garage Barbershop

Best Salon Newcomer of the Year
SPONSORED BY REDKEN
Co. Studio Hairdressing
Hello Gorgeous
Omorfia Hair & Beauty
Tigerlamb Coorparoo Salon

Best Eco Salon
SPONSORED BY DNA ORGANICS
George & Ivy
Roca Verde
Toni&Guy, Newtown

STATE SALONS OF THE YEAR
State Salon of the Year NSW/ACT
SPONSORED BY KITOMBA
Bond Hair Religion
Edwards And Co. Surry Hills
Harrington Hair
Royals Hair
Salon Kiin
Sloans of Lane Cove

State Salon of the Year QLD
SPONSORED BY WELLA PROFESSIONALS
Urban Chic
Ella&Jade
Elysium Hair, Brisbane
Infinity Hair
Luke Reynolds Hairdressing
Papas and Pace
Roca Verde
Rokstar
Tigerlamb, Portside Salon
Toni & Guy, Broadbeach

State Salon of the Year VIC/TAS/SA
SPONSORED BY MUK HAIRCARE
Blow – It’s a Hair Thing
Emilly Hadrill Hair & Extensions Melbourne
ORBE Norwood
Rubi Hair Richmond

State Salon of the Year WA/NT
SPONSORED BY MATRIX
Earth Wind Fire Hair
Pierrot’s Hair Studios
Revampd Hair Studio
Tyler Reid Hair

The Australian Salon Business of the Year
SPONSORED BY MOCHA
Winner is determined based on the highest judging points and ranking of one of the winners of the State Salon Business’ of the Year.

AHIA CARE TREAT AND STYLE PRODUCT AWARDS
SPONSORED BY MOCHA

CARE – Best Shampoo and Conditioner Pair
DNA Organics – Dayvolume Shampoo and Nourishing Conditioner
Goldwell – Kerasilk Control Shampoo & Conditioner
Alter Ego Italy – Arganikare Miracle Color Shampoo & Conditioner
milk_shake – Moisture Plus Shampoo + Conditioner
muk Haircare – Deep muk Ultra Soft Shampoo Conditioner
Me&My Haircare – Blondes & All Shampoo & Conditioner
Matrix Total Results – The ReBond Shampoo and Conditioner

TREAT – Best Cream Treatment
Biolage – R.A.W. Color Care Acidic Milk Rinse
DNA Organics – Primrose Reco Masque
Terax Australia – Crema + Keratin
Joico – K-Pak Color Therapy Luster Lock Multi-Perfector Daily Shine & Protect Spray
Goldwell – Dualsenses Rich Repair 60 Second Treatment
Affinage Professional – White Ice Miracle Repair Mask
Ghd – Advanced Split End Therapy

STYLE – Best Ladies Styling Product – Styling Oil, Cream/Paste or Texturiser
Glampalm – Baobab Hair Essence Oil
Joico – Blonde Life Brilliant Glow Brightening Oil
Alter Ego Italy – Hasty Too Smoothing Balm
Elgon – Sinsea Seven Oil Blend
EVY Professional – e-smooth SEAL Repairing Serum
muk Haircare – Fat muk Volumiser
Revlon Professional – Stylemasters Lissaver

MENS – Best Styling Product – Styling Wax, Paste or Cream
The Dapper Scoundrel – The Fixer, Matte Clay Texturiser
American Crew – Fibre Cream
Bondi Boys – Matte Paste
KMS – Hair Play Molding Paste
Depot Male Tools & Co – No. 301 Matt Paste
The Garage Barber – Matt Paste
muk Haircare – Hard muk Styling Mud

State Wholesaler of the Year Winners
SPONSORED BY AUSTRALIAN INTERNATIONAL INDUSTRIES
VIC/TAS – HairCo Hair & Beauty Supplies
WA/NT – International Salon Supplies
NSW/ACT – Norris, Penrith
QLD – Salon Depot
SA – Hair Beauty Co Op
The National Winner announced on the gala night is based on the Wholesaler with the highest number of votes received from the State Winners.

Hot Shot Finalists:

The Fashionista Finalists
Must demonstrate a passion for fashion and/or session work.
Judging based on quality of work, published material, fashion show work, collaborations, accolades, projects and presentation.
CHRISTOPHER BYRNE, Sloans of Lane Cove
SELINA CHHAUR, Blow It’s A Hair thing
WILLIAM WEBB, Ella & Jade
ZOE WILDE, Zoe Wilde Artistry

The Visionary Finalists
Must demonstrate artistic skills and be at the cutting edge of creativity. Judging based on skill, distinctive style, experimental nature and quality of work.
JESS LAZARUS, Rokstar
MARCO GIORGIO, Artique hair
MATTHEW WOOLLEY, Pierrot’s Hair Studio, Mount Lawley
NICOLE BOSENBURG, Revampd Hair Studio

Rising Star Female Finalists
Must demonstrate excellence in all areas of hairdressing. Judging based on style, skill, passion, clear vision and someone who is destined for greatness based on career so far.
BRITTANY CRISTAUDO, Sloans of Lane Cove
CLARE DORNAUF, Convict Cutters
ELLE SCHOEMAKER, Stelios Papas
STEPH MEYER, Steph Meyer & Co

Rising Star Male Finalists
Must demonstrate excellence in all areas of hairdressing. Judging based on style, skill, passion, clear vision and someone who is destined for greatness based on career so far.
ANTHONY STALTARI, Barber Boys, Barbery Salon
ELIE KASHI, Royals Hair
JACK HORTON, Jack Horton Hair Boutique
MARK TINGLING, Toni & Guy Newtown

Click here for Styleicons|TV.

, , , , ,